Jak vybrat termosku či termohrnek?

Jinou termosku vybírejte do kanceláře a jinou na hory

Termoska už dávno není těžká láhev se šroubovacím uzávěrem. Naopak většina termosek je z lehkého materiálu, který udrží teplotu nápoje po dlouhé hodiny. Kromě klasických termosek na nápoje jsou na trhu i termonádoby na jídlo a termohrnky vhodné do auta nebo do kanceláře.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 3 min.

Typy

Termohrnek

Termohrnky jsou vhodnější pro použití doma, v kanceláři nebo při cestování autem. Často mají navíc ucho nebo silikonový či korkový proužek, za který můžete hrnek pohodlně chytit, aniž byste se spálili. Hrnky nemají šroubovací mechanismus, což může být důležité právě pro řidiče na cestách – nemusí se k nápoji zdlouhavě dostávat.

Oproti termosce nabízí nižší objem (maximálně 0,5 l). Termohrnky se dnes vyrábí v mnoha tvarech a designech.

Termohrnky

Termoska

V první řadě je třeba zmínit, že termosky nemusí sloužit jen pro uchovávání nápojů, můžete si do nich nalít třeba i polévku. Klasické termosky jsou vyšší nádoby z plastu, nerezu nebo titanu a jejich objem je nejčastěji do 1 l.

Výhodou termosky jsou její těsnicí schopnosti dané šroubovacím uzávěrem. Víčko termohrnku oproti tomu slouží jen jako tepelná izolace a ochrana před vyšplíchnutím.

Termosky

Termoska na jídlo

Kromě klasických termosek na nápoje si dnes můžete pořídit i speciální termosku na jídlo. Nádoba je nižší a širší, abyste do ní mohli vložit např. celý oběd, který si pak vezmete do práce nebo na výlet.

Termonádoby na jídlo oceníte především při rodinných výletech, na čundru, ale i v případě, že musíte z různých důvodů pravidelně jíst.

Termosky na jídlo

Káva z termosky není pro vás to pravé? Jak na dokonalou kávu na cestách se dočtete v našem článku Cestovní kávovar připraví skvělou kávu kdekoliv.

Před výběrem

Plánované využití

Na počátku byste si měli odpovědět na otázku, při jaké příležitosti budete termosku využívat:

  • Na vypití horkého nápoje cestou do práce vám postačí termohrnek
  • Menší, běžná termoska poslouží skvěle na kratších výletech
  • Pro teplý oběd zvolte nižší a širší termosku na jídlo

Zcela jinak samozřejmě vypadají outdoorové termosky. Půjde často o kovové, nebo dokonce titanové modely. Důležitější je ale nízká váha a odolnost vůči mechanickému poškození. A samozřejmě čím extrémnější podmínky, tím větší požadavky na kvalitu zpracování. Nerez, nebo ještě lépe titan, by měl být první volbou, protože má největší odolnost, je lehký a zároveň nejlépe izoluje.

Dětské termosky jsou často plastové s veselými pohádkovými motivy. Pro děti je nejlepší, když má termoska brčko, lépe se jim z ní pije, bez pobryndání a navíc je to zábava. Díky tomu můžete snadno kontrolovat dodržování pitného režimu dítěte.

Termosky pro děti

Typ uzávěru

Jednou z věcí, jimiž se jednotlivé modely liší, je typ uzávěru. První možností je takzvaný cvakací uzávěr, který pro otevření stačí jen zmáčknout a můžete nalévat. Tento typ ovšem může ve větších mrazech zamrzat. Lepší je proto šroubovací uzávěr, jenž pro otevření stačí odšroubovat např. o polovinu. Někteří výrobci dokonce nabízejí oba mechanismy v jedné termosce.

Termohrnky nemusí mít ani jednu z výše uvedených možností, místo toho nabízí vyklápěcí mechanismus. Ten sice neumí udržovat teplotu nápoje, ale je mnohem praktičtější, pokud chcete průběžně upíjet.

Izolace a délka udržení teploty

Nejhoršími izolačními vlastnostmi disponují plastové modely, které mají mezi jednotlivými vrstvami pláště pěnu. Takové termosky udrží nápoje teplé 4 až 6 hodin. Mnohem lépe jsou na tom nerezové nádoby s vakuem mezi vrstvami. Ty zabezpečí stejnou teplotu dokonce po 12 až 16 hodin.

Pokud vás zajímá udržení potravin v chladu, ty nejlepší termosky uchovají teploty u nápojů až 10 hodin. Předpokládají však, že jim trochu „pomůžete“ a předem je zchladíte v ledničce nebo v mrazničce.

Rozměry a objem

Zatímco hrníčky se vyrábí v objemu do 0,5 l, termosky jsou větší. Jejich objem může být i 1 l, ve výjimečných případech i více než 2 l. Důležitou roli hraje také průměr otvoru pro nalévání. Širší otvor zvyšuje komfort nalévání, a pokud půjde o termosku na jídlo, budete z ní snadněji i jíst.

Materiál

Nejlevnějším materiálem je plast. Z něj je vyrobena buď celá termoska, nebo jen její vrchní vrstva. Dalším materiálem je nerezová ocel, která může mít více vrstev. Vnější opláštění lze vyrobit ze skla nebo porcelánu, ale najdete i celoskleněné modely s plastovým či dřevěným víčkem.

Některé prvky mohou být ze silikonu. Obvykle jde o víčko nebo pruh po obvodu, který tvoří objímku. Ta jednak odvádí teplo a především brání tomu, aby vám nádoba vyklouzla z rukou nebo vás pálila. Samostatnou kategorii představují porcelánové termohrnky, jejichž součástí je např. sítko na čaj. V poslední době jsou čím dál populárnější i termosky a hrnky z ekologických materiálů (třeba bambus), u nichž výrobce garantuje maximální zpětnou odbouratelnost.

Nejkvalitnějším materiálem pro výrobu je titan. Je nejlehčí, nejodolnější a nejlépe izolující. Bohužel je také nejdražší a hůře dostupný na českém trhu.

Vlastnosti a funkce

  • Otevírání a uzavírání jednou rukou – pro řidiče nebo turisty s holemi je klasické otevírání nepraktické, protože jsou k němu často potřeba obě ruce. Proto mají některé modely mechanismus umožňující manipulaci jednou rukou.

  • Integrovaný hrnek či miska – některé termosky mají šikovnou vychytávku. Abyste se mohli pohodlněji najíst nebo napít, mají ve svém těle integrovanou misku či hrnek. Takové řešení sice přidává několik gramů váhy, ale za ten komfort to stojí.

  • Poutko k zavěšení – nechce se vám termosku při každé zastávce vytahovat z batohu? V tom případě se dívejte po modelech s poutkem. To bývá nejčastěji hliníkové nebo z nerezové oceli a je upevněné v horní části. Potom stačí jednoduše provléct některý popruh batohu či přicvaknout karabinou a termoska je vždy na dosah ruky.

  • Těsnění proti vytečení – některé termosky a hrnky se nespoléhají pouze na samotný materiál termosky. Přidávají různé druhy těsnění a gumové objímky v horní šroubovací části. Plast i kov mohou své vlastnosti při vysokých i nízkých teplotách měnit, proto byste se měli zajímat i o tento doplněk.

  • Objímka proti popálení při držení – tato možnost platí spíše pro termohrnek, protože termoska by díky vakuu mezi vrstvami neměla být vůbec horká. Hrneček má však jinou konstrukci.

Skladování a balení potravin

Servírovací konvice

Dózy na potraviny

Jídlonosiče

Potravinářské fólie

Zavařovací sklenice

Zavařovací víčka

Mísy a misky

Rady na závěr

Údržba na prvním místě

Při údržbě se řiďte radami výrobce, včetně způsobu vymývání. Platí však, že termosky i termohrnky můžete umývat ručně, a pokud je to jasně uvedeno v návodu, tak i v myčce. Důležité je, aby v nich nezůstaly zbytky jídla nebo nápojů a aby vždy dobře vyschly. Tak zabráníte vzniku plísní nebo nežádoucího zápachu.

Jak termosku správně plnit

Možná jste si mysleli, že stačí nápoj do termosky nalít a máte vystaráno. Pokud chcete však její možnosti vytěžit na maximum a zároveň prodloužit její životnost, je dobré dodržovat následující postup.

Chcete-li udržet nápoj horký (např. čaj nebo kávu), je dobré do termosky nalít horkou vodu a několik minut ji tam nechat. Plášť se tak ohřeje – vytemperuje. Teprve poté nalijte samotný nápoj, který vydrží horký znatelně déle. Prakticky ten samý princip platí také pro studené nápoje. Pouze temperujete chladnou vodou.